Nejčastější otázky k výběru a montáži objektových koberců

         Co znamená kategorie "objektový"?
Svými vlastnostmi je koberec vhodný do veřejných, komerčních, administrativních nebo ubytovacích prostor. Rozmanité nároky uživatelů vyžadují, aby byl koberec odolný vůči vyšší mechanické zátěži či nečistotám, antistatický, nesnadno hořlavý nebo svými odstíny vláken vhodný k předpokládanému znečištění. Objektovým je i koberec, který nedosahuje všech obvyklých technických parametrů zátěžového koberce. Přesto je vhodný k instalaci do dočasně pronajatých prostor, veletržních stánků, penzionů nebo ubytoven.


         Jaká je životnost objektových koberců?
Svými vlastnostmi je koberec vhodný do veřejných, komerčních, administrativních nebo ubytovacích prostor. Rozmanité nároky uživatelů vyžadují, aby byl koberec odolný vůči vyšší mechanické zátěži či nečistotám, antistatický, nesnadno hořlavý nebo svými odstíny vláken vhodný k předpokládanému znečištění. Objektovým je i koberec, který nedosahuje všech obvyklých technických parametrů zátěžového koberce. Přesto je vhodný k instalaci do dočasně pronajatých prostor, veletržních stánků, penzionů nebo ubytoven.


         Jak vybrat ten správný?
Konstrukce zátěžového koberce je odolná vůči vyšší frekvenci pohybu osob, nábytku s kolečky a čistící techniky. Speciální vlákna koberce jsou velmi pružná, hustěji všívaná a smyčky textilního vlasu pevně utažené. Spodní (rubová) vrstva role koberce je vyrobena z robustní syntetické tkaniny vyztužené latexem. Pevné nečistoty lze ze zátěžového koberce odstranit snadnou údržbou běžnými typy vysavačů. Stanovte si cenový limit nákupu. Kvalita objektového koberce je přímo úměrná jeho prodejní ceně. Zajímejte se o deklarované technické vlastnosti a seznamte se s jejich normovaným označením. Zvolte si priority kvality. Střižený vlas koberce je komfortní, smyčkový praktický a vpichovaný účelný. Při výběru barvy kombinujte svůj styl s praktickými vlastnostmi, aby údržba koberce byla snadná.


         Jakou barvu zvolit?
Vícebarevné nebo vzorované koberce jsou vhodné pro frekventovaná místa nebo prostory přiléhající ke vstupním dveřím. Vlákna, která kombinují dvě a více barev (šedou, béžovou, hnědou nebo okrovou) mohou opticky skrýt znečištění z obuvi. Světlejší odstíny by měly být vyhrazeny pro prostory s nízkým stupněm zatížení. Barva podlahy má velký vliv i na to, jak místnost na uživatele pocitově působí. Světlé odstíny odrážejí světlo silněji a poskytují místnosti otevřený a prostorný charakter. Tmavší odstíny světlo pohlcují a kontrastem s ostatními barvami v místnosti působí kompaktním dojmem.


         Proč se vyrábí koberce ve čtvercích?
Kobercové čtverce v typizovaném rozměru 50x50 cm jsou dnes již standardním produktem. Čtvercový formát umožňuje investorovi při instalaci koberce větší designovou kreativitu. V členitých prostorách atypického půdorysu je na rozdíl od rolí při pokládce čtverců menší prořez (odpad).Velmi snadno se instalují, snesou extrémní zátěž a jejich životnost je při periodické údržbě vyšší než 10 let.


         Jaká je životnost objektových koberců?
Záleží na nárocích investora, zda je pro něho impulzem k výměně koberce již postupná změna vzhledu vlákna (přibývající zašpinění a skvrny) nebo až opotřebení konstrukce koberce (např. vypárané nebo zdeformované vlákno). Správně zvolený a profesionálně nainstalovaný koberec může působit zánovním vzhledem více než 5 let. Při správném použití a údržbě koberce se jeho vzhled mění velmi pomalu. Pokud koberec obsahuje dlouhodobě vyšší množství nečistot nebo byl nesprávně instalován (zvlnění při volné pokládce), jeho vlákno rychle ztrácí své elastické vlastnosti.


         Polyamid nebo polypropylen?
Polyamidové vlákno je velmi pružné. Díky tomu se na koberci netvoří vyšlapané "cestičky" a otlaky od nábytku jsou pouze dočasné. Vlákno lze při výrobě koberce snadno barvit, takže v nabídce polyamidových koberců je k dispozici velké množství odstínů. Koberec z polypropylenu patří do nižší a střední cenové kategorie. Jeho vlákno je odolné vůči nečistotám, ale elastické vlastnosti nedosahují pružnosti polyamidu. Při nadměrném zatížení může dojít ke zlomení vláken a otlaky od nábytku bývají nevratné. Polypropylenové vlákno nelze při výrobě koberce barvit, proto je nabídka barev vždy omezena.


         Může být zátěžový koberec i v domácnosti?
Zátěžový koberec je dimenzován na vyšší zátěž a jeho konstrukce obvykle vykazuje menší komfort (pohodlí) vlákna, než na který bývají obyvatelé domácnosti zvyklí. V nabídce barev je z praktických důvodů malý výběr světlých barev a bílé nebo krémové zcela chybí. Nic z toho však zásadně nebrání investorovi k použití zátěžového koberce v kterékoliv místnosti svého domova, pokud si chce usnadnit údržbu nebo prodloužit periodu výměny koberce.


         Na jaké podlahy pokládat?
Povrch podlahy musí být před pokládkou pevný, suchý, rovný a hladký. Případné nerovnosti, praskliny, mastné skvrny, asfalty, zbytky lepidel nebo staré koberce a jiné nesoudržné podlahoviny musí být odstraněny. Před pokládkou není vhodné instalovat na podlahu elastickou izolační podložku nebo karton.


         A co ještě před montáží?
Role koberce se při přepravě a manipulaci nesmí deformovat, aby nedošlo k nevratnému poškození konstrukce koberce. Při chladných a vlhkých klimatických podmínkách je nutné rozvinutý koberec před pokládkou v místnosti aklimatizovat nejméně po dobu 10 hodin na teplotní podmínky, v kterých bude instalován. Teplota v místnosti by při pokládce měla být nad 15°C. Před vlastní montáží je nutné zkontrolovat, zda koberec nemá viditelné transportní nebo výrobní vady. Snadno zjistitelné vady nelze instalovat a je nutné nejdříve uplatnit reklamaci u dodavatele.


         Na volno nebo lepit?
Zátěžové koberce je nutné ve všech případech celoplošně lepit. U volně položeného koberce jsou degradovány vlastnosti konstrukce zátěžového koberce. U volných pásů koberce může dojít k nežádoucímu pohybu. Na uvolněná vlákna ve spojích pásů a na zvlněné koberce položené volně není možné uplatnit reklamační nárok. Kobercové čtverce se spodní vrstvou z bitumenu je vhodné instalovat osvědčenou metodou "suchého zipu". Metoda je aplikována při použití speciálních disperzních fixací, z kterých lze koberce kdykoliv snadno sejmout.


         Objednat odbornou montáž?
Podlahářské práce je rozumné svěřit zkušeným odborníkům. Pokládka koberce vyžaduje praktické zkušenosti počínaje nářezovým plánem a určením směru pokládky všech pásů koberce a poté jejich rychlou instalací. Odborná montáž přináší investorovi úsporu vlastního času, záruku na dílo a delší životnost koberce. Chyby při instalaci koberce většinou nelze snadno opravit.


         Podlahové topení?
Koberce jsou vhodné na podlahu s teplovodním vytápěním, které nepřesahuje teplotu podlahy nad 28°C. Podmínkou instalace je celoplošné lepení, teplota podlahy při pokládce by neměla přesáhnout 20°C. Po instalaci koberce nesmí být teplota podlahy zvyšována po dobu 48 hod.


         Kolečkové židle?
Při nákupu kolečkových židlí je nutné vzít v úvahu pravidla pro jejich použití na textilních podlahovinách. Židle musí být vybaveny tvrdými kolečky typu H (průměr 50 mm, šířka 20 mm) dle normy EN 12529. U jiných typů koleček je doporučeno instalovat v místě pojezdu židle polykarbonátovou podložku.